Ne verificăm 1. a) Notăm cu C valoarea cantității de mere cumpărate și cu P prețul pentru cantitatea respectivă. Atunci P3 12 În toate cazurile, valoarea raportului este egală cu 2, adică este P2 10 C₂ 5 C3 6 aceeaşi. Prin urmare, afirmația lui Mihai este adevărată; P₁8 =- sau C₁ 4 = sau -=- b) Pentru 1,5 kg de mere cumpărate, se plăteşte suma de x lei. Conform afirmației lui Mihai, de unde x = 2.1,5, adică x = 3, deci pentru 1,5 kg de mere se plătesc 3 lei; 1.5 = 2, c) Pentru 1 kg de mere se plătește suma de y lei. Conform afirmaţiei lui Mihai,=2, deci y = 2 şi 1 pentru 1 kg de mere, se plătesc 2 lei. Deducem că valoarea raportului dintre preț și cantitatea de mere corespunzătoare este egală cu prețul pentru 1 kg de mere.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne onorează – adăugați-ne la favorite pentru a fi mereu la curent!