Olivia a cumpărat de la piață mere şi pere, în total 8 kg, şi a plătit 42 de lei. Prețul unui kilogram de mere a fost 4 lei, iar al unui kilogram de pere a fost 6 lei. Câte kilograme de pere a cumpărat?
(Rezolvați în două moduri: prin metoda falsei ipoteze şi prin metoda comparatiei.)




Va rog frumos dau coroana.​


Răspuns :

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne onorează – adăugați-ne la favorite pentru a fi mereu la curent!


RO Studies: Alte intrebari