andreea se întâlnește cu vecina sa care venea dela magazin. vecina ei îi spune ca a cumpărat 3 kg de capsuni platind 54 lei. daca Andreea vrea sa cumpere 6 kg de capsuni cat va trebui sa plătească?

detali : Problema de clase 5 , 6
se rezolva prin metoda reducerii la unitate​


Răspuns :

Explicație pas cu pas:

Cât costă un kg de căpșuni?

54:3=18

Cât costă 6 kg căpșuni?

18×6= 108

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne onorează – adăugați-ne la favorite pentru a fi mereu la curent!


RO Studies: Alte intrebari