Răspuns :
Răspuns:
12.5 lei
Explicație pas cu pas:
1 kg pere costa 7.5÷3=2.5 lei
rezulta ca 5 kg pere costa 5*2.5=12.5 lei
7,5:3=2,5 si am aflat cat costa un kg de pere
2,5•5=12,5 si am aflat cat costa 5 kg de pere
2,5•5=12,5 si am aflat cat costa 5 kg de pere
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne onorează – adăugați-ne la favorite pentru a fi mereu la curent!