14.La un magazin s-au adus 1 024 de kilograme de mere. In prima zi s-a vândut un sfert, a doua zi s-a încasat în fiecare zi. jumătate din întreaga cantitate, iar a treia zi restul. Știind că 1 kilogram de mere costă 3 lei, află cât s-a încasat în fiecare zi.
15.Formulează o problemă după expresia numerică:2.500+2.500÷5. CU PLAN DE REZOLVARE LA PRIMA, DAU COROANĂ!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne onorează – adăugați-ne la favorite pentru a fi mereu la curent!