4 kg de banane si 3 kg de portocale costa 40 de lei.3 kg de banane si 4 de portocale costa 37 de lei .Cat costa 1 kg de banane si 1 kg de portocale impreuna

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

4kg banane....3kg portocale....40 lei

3kg banane....4kg portocale....37 lei

Nu avem nici un numar de kg identic

asa ca vom inmilti valorile incaf sa obtinem una dintre ele identica

inmultim ambele valori cu 6 si cu 8

24kg banane....18kg portocale....240 lei

24kg banane....32kg portocale....296

vom afla cat costa 1 kg portocale

32-18=14kg

296-240=56lei

56÷14=4lei ( 1 kg portocale)

vom afla si bananele

1×3=3 lei sunt portocalele in prima relatie

40-12=28 sunt 4 kg banane

28÷4=7 lei un kg banane

4+7=11lei

r-11 lei

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne onorează – adăugați-ne la favorite pentru a fi mereu la curent!


RO Studies: Alte intrebari