Răspuns :
Explicație pas cu pas:
4kg banane....3kg portocale....40 lei
3kg banane....4kg portocale....37 lei
Nu avem nici un numar de kg identic
asa ca vom inmilti valorile incaf sa obtinem una dintre ele identica
inmultim ambele valori cu 6 si cu 8
24kg banane....18kg portocale....240 lei
24kg banane....32kg portocale....296
vom afla cat costa 1 kg portocale
32-18=14kg
296-240=56lei
56÷14=4lei ( 1 kg portocale)
vom afla si bananele
1×3=3 lei sunt portocalele in prima relatie
40-12=28 sunt 4 kg banane
28÷4=7 lei un kg banane
4+7=11lei
r-11 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne onorează – adăugați-ne la favorite pentru a fi mereu la curent!