Răspuns :
15kg mere.........25kg nuci..........670 lei
10kg mere.........25kg nuci..........655 lei
-------------------------------------------------------
5kg mere........................................15 lei
15 : 5 = 3 lei / 1 kg mere
3×10=30
655-30=625
625 : 25 = 25 lei / 1 kg nuci
25+3=27 lei -raspuns final
S-a folosit metoda comparației.
Pe schema nu am mai notat nucile, pentru că 25-25=0 , nu avea niciun rost.
De asemenea, cu metoda comparației, alegi una din câte variante sunt, în cazul acesta, puteai alege primul rand, făcând astfel 3×15 și tot așa.
Sper că ai înțeles ideea! Mult noroc!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne onorează – adăugați-ne la favorite pentru a fi mereu la curent!