Răspuns :
Cat costa o minge și cât costa o?
Rezolvare:
Cât costă o minge?
4×3=12(valoarea mingi)
Cât costă o păpușă?
3×3=9(valoarea papusei)
Cât costă o minge și o păpușă?
12+9=21(valoarea a mingi și a papusi)
Răspuns:21 de lei costa o păpușă și o minge
Explicație pas cu pas:
SPER SA-TI FIE DE AJUTOR!!
Cât costă mingile?
4 x 3 = 12
Cât costă păpușile?
54 - 12 = 42
Totalul mingelor și a păpușilor:
54 + 86 = 140
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne onorează – adăugați-ne la favorite pentru a fi mereu la curent!