7. Un kilogram de bomboane costă 43,5 lei, iar un kilogram de banane - 16,5 lei. Au fost procurate câte 2 kg de fiecare fel. Cât a costat toată cumpărătura? Rezolvați problema prin două metode. Vă rog!!!! Dau coroana​

Răspuns :

Răspuns:

1) (43,5+43,5)+(16,5+16,5)=87+33=120 lei

2)2×(43,5+16,5)=2×60=120 lei

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne onorează – adăugați-ne la favorite pentru a fi mereu la curent!


RO Studies: Alte intrebari