. Probleme care se rezolvă prin metoda comparație Matei a cumpărat 2 caiete și 5 pixuri, plătind 9 lei. Maria a cumpărat un caiet şi Cinci pxuri de acelaşi fel, plătind 7 lei. Cât costă un caiet și un pix?
cu întrebări​


Răspuns :

Răspuns:

caietul- 2lei

pixul- 1 leu

Explicație pas cu pas:

2c.....5p........9 lei

1c......5p........7lei

Care este diferenta intre cele 2 situatii?

In prima situatie s-a cumparat un caiet in plus

*  Scad cele 2 relatii pentru a afla cat costa un caiet.

Cat costa un caiet ?

9lei-7lei= 2lei

Cat costa 5 pixuri ?

Ma uit in relatia a doua 1c+5p=7lei

2lei+5p=7 lei

deci 5p=7lei-2lei

5p=5lei

Cat costa un pix ?

5lei :5=1 leu

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne onorează – adăugați-ne la favorite pentru a fi mereu la curent!


RO Studies: Alte intrebari