Răspuns:
Explicație pas cu pas:
2 pachete unt .............................3kg faina ..........................39 lei l x2
4 pachete unt ..............................5kg faina..........................71 lei
-
4 pachete unt ............................6 kg faina ...........................78 lei
4 pachete unt .............................5 kg faina ..........................71 lei
-
6-5=1 kg faina
78-71=7 lei (costa un kg faina )
-
5x7=35 lei (costa 5 kg faina)
71-35=36 lei (costa 4 pachete unt )
36:4= 9 lei (costa un pachet unt )