Răspuns :
Răspuns:
5 kg mere....... 17,5 lei
2 kg mere........x lei
x=(2×17,5)/5=35/5=7 lei
Răspuns:
17,5:5=3,5 costa un kg
3,5×2=7 lei costa 2 kg
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne onorează – adăugați-ne la favorite pentru a fi mereu la curent!