Cinci chilograme de merecosta 17,5 lei. Doua chilograme de mere de același fel costa:


Răspuns :

Răspuns:

5 kg mere....... 17,5 lei

2 kg mere........x lei

x=(2×17,5)/5=35/5=7 lei

Răspuns:

17,5:5=3,5 costa un kg

3,5×2=7 lei costa 2 kg