Dacă 6 kg de mere costă 15 lei, atimci 4 kg de mere de aceeaşi calitate vor costa:
a) 12 lei
b) 14 lei
c) 10 lei
d) 16 lei.

Rezolvare completă va rog​


Răspuns :

Răspuns:

4 kg de mere costă 10 lei

Explicație pas cu pas:

Regula de trei simplă :

6 kg mere ......... 15 lei

4 kg mere ......... x lei

x= (4 × 15) : 6 = 60 : 6 = 10 lei varianta c

Răspuns:

4*15/6=60/6=10 lei

Explicație pas cu pas:

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne onorează – adăugați-ne la favorite pentru a fi mereu la curent!


RO Studies: Alte intrebari