Răspuns :
Răspuns:
4 kg de mere costă 10 lei
Explicație pas cu pas:
Regula de trei simplă :
6 kg mere ......... 15 lei
4 kg mere ......... x lei
x= (4 × 15) : 6 = 60 : 6 = 10 lei → varianta c
Răspuns:
4*15/6=60/6=10 lei
Explicație pas cu pas:
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne onorează – adăugați-ne la favorite pentru a fi mereu la curent!