problema cu plan :Cât costă 9 ciocolate de același fel dacă 4 ciocolate costă 36 de lei.ma poate cineva ajuta cu poza cum sa fac aceasta problema ​

Răspuns :

36:4=cat costa o ciocolata. apoi inmultesti rezultatul cu 9 .
36:4=9
9•9=81
Sper ca este bine.

Explicație pas cu pas:

4 ciocolate costă 36 de lei

|---|---|---|---| = 36 lei

1 ciocolată costă: 36 ÷ 4 = 9 lei

|---| = 9 lei

9 ciocolate de același fel costă: 9 × 9 = 81 lei

|---|---|---|---|---|---|---|---|---| = 81 lei

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne onorează – adăugați-ne la favorite pentru a fi mereu la curent!


RO Studies: Alte intrebari