Răspuns :
5 kg.... 30 lei
x kg ...... 54 lei
x = (5*54)/30 = 54/6 = 9 kg se cumpara cu 54 lei
5kg =30 lei
1 kg = 30:5 lei
1 kg = 6 lei
x kg ...... 54 lei
1 kg ...... 6 lei
_____________
6x = 54 • 1
x= 54 : 6
x =9 kg
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne onorează – adăugați-ne la favorite pentru a fi mereu la curent!