1. La un magazin s-au vândut într-o zi 500 kg de cireșe și de mere. Suma obținută prin vânzarea acestora este de 4620 de lei. Un kilogram de cireșe costă 15 lei, iar un kilogram de mere costă 7 lei. (2p) a) Este posibil ca suma obținută din vânzarea cireselor să fie egală cu suma obținută din vânzarea merelor? Justifică răspunsul dat. (3p) b) Câte kilograme de mere s-au vândut în ziua aceea la magazin?​

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

Bună, sper ca te am ajutat!!!

Vezi imaginea ANYBALAN89
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne onorează – adăugați-ne la favorite pentru a fi mereu la curent!


RO Studies: Alte intrebari