o familie cumpara intr.o zi 4 paini si 6 cornuri care au costat 32 lei.o alta familie 7 paini si 6 cornuri,platind 38 lei.stiind ca produsele au acelas pret,afla cati lei costa o paine si cati lei costa un corn​

O Familie Cumpara Intro Zi 4 Paini Si 6 Cornuri Care Au Costat 32 Leio Alta Familie 7 Paini Si 6 Cornuriplatind 38 Leistiind Ca Produsele Au Acelas Pretafla Cat class=

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

4 paini.................6 cornuri.....................32 lei

7 paini.................6 cornuri.....................38 lei

7 - 4 = 3 paini........................................38 - 32 = 6 lei

1 paine.....................................................6 : 3 = 2 lei

4 paini.....................................................4 x 2 = 8 lei

                         6 cornuri...................32 - 8 = 24 lei

                        1 corn........................24 : 6 = 4 lei