Un iaurt cu cereale costă 2 lei și 50 de bani.
Laura şi Eva consumă zilnic câte un iaurt. Mama
lor cumpără atâtea iaurturi cât să le ajungă timp
de o săptămână.
a) Ce sumă trebuie să plătească?
b) Găsește trei variante pentru a plăti cu monede
și bancnote.
Dau coroana
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne onorează – adăugați-ne la favorite pentru a fi mereu la curent!