3. Mama observă că toate prăjiturile au acelaşi preţ. Dacă ar cumpăra 5 prăjituri, ar cheltui cu 10 lei mai mult decât pentru 3 prăjituri. Cât va cheltui dacă ar cumpăra 4 prăjituri?​

Răspuns :

Răspuns:

20 de lei

Explicație pas cu pas:

5-3=2 prăjituri

2 prăjituri =10 lei

10 lei÷2=5 lei prăjitura

5 lei×4 prăjituri=20 de lei