21. Câţi lei costă 4 prăjituri, dacă pentru 3 prăjituri s-au plătit 24 lei ?
22.Din 24 kg de vişine se pot obţine 6 kg de dulceață. Câte kilograme de vişine sunt necesare pentru a obține 10 kg de dulceață ? 23. Cât costă 8 kg de struguri, ştiind că pentru 10 kg s-au plătit 90 de lei ?​


Răspuns :

21. 24:3=8 lei o prăjitura
8x4=32 lei 4 prăjituri
22. 24:6=4
10x4=40kg
23. 90:10=9
9x8=72

21.

24:3=8 lei

8×4=32 lei

22.

24:6=4 kg

4×10=40 kg

23.

90:10=9 lei

8×4=32 lei