știind ca 4 kg de căpșuni costă 36 de lei aflati cat costa 9 kg căpșuni ​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

4 kg capsuni ......................36 lei

1 kg  capsuni .....................36:4=9 lei

9 kg capsuni .....................9x9= 81 lei

Explicație pas cu pas:

împărțim

36:4=9(un kilogram)

9x9=81(kilograme)

Răspuns:81 de lei costă 9 kg de căpșuni

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne onorează – adăugați-ne la favorite pentru a fi mereu la curent!


RO Studies: Alte intrebari