pentru 6 kg de struguri bunica plătește 69 lei. Câți lei plăteste pentru 4 kg de struguride aceiași?​

Răspuns :

1. Câți lei costă un kg de strugure?

69:6=11,5(lei un kg de strugure)

2. Câți lei costă 4 kg de struguri?

11,5×4=46(lei 4kg struguri)

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile oferite v-au fost de folos. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne onorează – adăugați-ne la favorite pentru a fi mereu la curent!


RO Studies: Alte intrebari