Explicație pas cu pas:
a)
120kg × 4lei/kg = 480 lei
b)
s-a stricat 20% din cantitatea de roșii => producătorul a rămas cu 80% din cantitate, adică:
120 × 0,8 = 96 kg
pentru a obține în total 480 lei, trebuie să vândă cu:
[tex]\frac{480}{96} = 5 \: lei \\ [/tex]
→ 5 lei/kg